Ścinka drzew:
Zawodnik ma za zadanie ściąć drzewo (albo pozbawiony gałęzi kilkunastometrowy maszt) starając się tak, by upadło ono jak najbliżej palika ustawionego wcześniej w odległości 15 m od drzewa. Poza dokładnością ścinki (odległością ściętego drzewa od palika) oceniany jest także czas konkurencji oraz parametry pniaka, które odpowiadają za bezpieczeństwo ścinki. Ocenie poddawane jest też to, czy drzewo zostało ścięte bez spowodowania dodatkowych uszkodzeń.
Wymiana piły łańcuchowej:
Konkurencja polega na jak najszybszym zdemontowaniu starego łańcucha pilarki i założeniu nowego. W czasie swojej próby zawodnik musi obrócić prowadnicę o 180 stopni oraz zmontować układ tnący w taki sposób, aby możliwe było wykonanie dwóch kolejnych konkurencji. Po zakończonej wymianie łańcucha zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek poprawek w układzie tnącym pilarki pod rygorem otrzymania punktów karnych lub całkowitej utraty punktów za tę konkurencję. Aktualny rekord świata należy do zawodnika z Czech, który w 2023 roku wykonał to zadanie w 8,27 s.!
Przerzynka kombinowana:
Zadanie zawodnika polega na odcięciu od dwóch kłód ustawionych na pochyłych stojakach po jednym krążku o grubości 3-8 cm każdy, wykonując za każdym razem cięcia złożone: najpierw do połowy kłody od dołu, a następnie kończące cięcie od góry. Poza czasem wykonanej konkurencji oceniana jest precyzja cięć poprzez pomiar odpowiednich kątów oraz ewentualnych progów powstałych po mijających się rzazach.
Przerzynka na dokładność:
Zawodnik ma za zadanie odciąć od dwóch kłód ustawionych na podkładach (płytach) leżących na gruncie po jednym krążku o grubości 3-8 cm. Najlepiej pozostawić jak najmniejszy niedopił (fragment niedociętego drewna), gdyż zarysowanie płyty łańcuchem tnącym skutkuje odjęciem punktów. Osiągnięte rezultaty, podobnie jak w poprzedniej konkurencji, wynikają z czasu wykonania konkurencji, wysokości niedopiłów, czy kątów cięć.
Okrzesywanie:
Finałowa konkurencja zawodów drwali. Zadanie uczestnika polega na odcięciu w jak najkrótszym czasie 30 gałęzi (kołków) sztucznie zamontowanych do kłody o średnicy 14 cm. Ocenie poddawana jest zarówno precyzja wykonania zadania: pozostawione tylce wystające ponad powierzchnię kłody i ewentualne wcięcia wgłębne nie mogą przekraczać 5 mm, jak i poprawność poruszania się wzdłuż kłody. Wszyscy zawodnicy startują na kłodach tego samego typu drewna z identycznie rozmieszczonymi sztucznymi gałęziami.
Sztafeta:
Konkurencja dodatkowa, rozgrywana głównie podczas Mistrzostw Świata Drwali. Zawodnicy tworzący 4-osobowe drużyny wykonują kolejno szereg cięć na różnie zamontowanych kłodach (pionowych i poziomych) dbając, aby te mieściły się w zaznaczonych strefach. W tej widowiskowej i dynamicznej konkurencji poza precyzją wykonania chodzi o jak najszybsze wykonanie zadania, jednocześnie pamiętać należy o poprawnym poruszaniu się po torze i właściwym wykonywaniu zmian.